Czy kawa jest ekologiczna

Kawa to ulubiony napój Polaków. Pijemy ją codziennie w dużych ilościach. Jest tak popularna i wszechobecna, że niewiele osób zadaje sobie w ogóle pytanie, czy przemysł kawowy jest ekologiczny? I co możemy zrobić, żeby picie kawy stało się bardziej przyjazne środowisku? 

Plantacje kawy – wielki przemysł

Większość kaw, które znamy ze sklepowych półek, pochodzi z wielkich plantacji, które z ekologią nie mają wiele wspólnego. Po pierwsze, kawy są najczęściej nawożone sztucznymi nawozami, wzmacniane aromatami i konserwantami. Ich zbiory odbywają się za pomocą wielkich maszyn, zanieczyszczających powietrze spalinami. Dodatkowo plantacje kawy najczęściej znajdują się w biedniejszych regionach świata, gdzie rządy nie zwracają uwagi na emisję dwutlenku węgla lub gigantyczne ilości plastikowych odpadków.

Ekologiczne plantacje = droższa kawa

Oczywiście istnieją mniejsze plantacje, które nie produkują tak wielkich ilości odpadów oraz nie nawożą sztucznie roślin. Niestety, za przywilej picia takiej bardziej ekologicznej kawy trzeba o wiele więcej zapłacić.

Kawa pochodząca z plantacji wysokiej jakości określana jest mianem speciality i sprzedawana jest w specjalistycznych sklepach i niektórych kawiarniach.

Oprócz zalety, jaką jest mniejsza krzywda dla środowiska, kawa speciality charakteryzuje się bogatszym smakiem i aromatem.

Ekologia w kawiarni

Wielu miłośników kawy boleje nad tym, że w kawiarniach podawane są napoje na wynos w plastikowych kubkach. Zwolennicy nurtu Zero Waste zachęcają do przynoszenia do kawiarni swoich własnych kubków i zabierania w nich kawy na wynos. Dzięki rosnącej popularności tego nurtu coraz więcej osób stosuje to rozwiązanie. Wiele kawiarni stosuje rabat dla tych, którzy przynoszą swoje naczynie. Jest to świetna inicjatywa, która pomaga chronić środowisko.

Co jeszcze miłośnicy kawy mogą zrobić dla środowiska?

Oprócz unikania plastikowych kubeczków na wynos i kupowania kawy speciality miłośnicy kawy mogą wykorzystać powstałe z niej fusy i zastąpić nimi rożne gotowe produkty.

Fusy z kawy można zastosować na wiele sposobów:

– jako kompost

– jako nawóz do kwiatów

– w peelingu do twarzy i ciała

– dodać do odżywki do włosów (ma działanie przyciemniające).

Stosując te rozwiązania unikamy kupowania gotowych produktów, nie tylko zawierających sztuczne substancje chemiczne, ale też opakowanych w plastik. Jak dobrze, że nasza ukochana kawa może być tak ekologiczna!